  • VS-T50RIA120S90
VS-T50RIA120S90
advertisement
Manufacturer No:
VS-T50RIA120S90
HK JDW NO:
884-VS-T50RIA120S90
Package:
D-55
Datasheet:
VS-T50RIA120S90
Description:
SCR Modules 50 Amp 1200 Volt 1490 Amp ITSM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-T50RIA120S90
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    D-55
  • Number of Pins
    55
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Current Rating
    50A
  • Circuit Type
    SCR
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.2kV
  • RMS Current (Irms)
    80A
  • Hold Current
    200mA
  • Voltage - Off State
    1.2kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    2.5V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    1310A 1370A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    100mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    200mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    80A
  • Structure
    Single
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    50A