  • VS-VSKE166/14PBF
VS-VSKE166/14PBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-VSKE166/14PBF
HK JDW NO:
884-VS-VSKE166/14PBF
Package:
INT-A-PAK (3)
Datasheet:
VS-VSKE166/14PBF
Description:
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) -40°C~150°C 20mA @ 1400V Bulk INT-A-PAK (3) Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
VS-VSKE166/14PBF
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Package / Case
    INT-A-PAK (3)
  • Number of Pins
    2
  • Published
    2017
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Current Rating
    165A
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    20mA @ 1400V
  • Forward Current
    165A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Circuit Type
    Diodes
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1400V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1.4kV
  • Average Rectified Current
    165A
  • Peak Reverse Current
    20mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.4kV
  • RMS Current (Irms)
    260A