  • VS-VSKH91/16
VS-VSKH91/16
advertisement
Manufacturer No:
VS-VSKH91/16
HK JDW NO:
884-VS-VSKH91/16
Package:
ADD-A-PAK (3 + 4)
Datasheet:
VS-VSKH91/16
Description:
SCR Modules 1600 Volt 95 Amp 2094 Amp IFSM
Step5Bar-code shipping tag
VS-VSKH91/16
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Package / Case
    ADD-A-PAK (3 + 4)
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Published
    2012
    EAR99
  • Current Rating
    95A
  • Circuit Type
    Diodes
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.6kV
  • RMS Current (Irms)
    210A
  • Hold Current
    250mA
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    2.5V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    2000A 2094A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    150mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    250mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    210A