  • VS-VSKT250-16PBF
VS-VSKT250-16PBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-VSKT250-16PBF
HK JDW NO:
884-VS-VSKT250-16PBF
Package:
MAGN-A-PAK
Datasheet:
VS-VSKT250-16PBF
Description:
VISHAY VS-VSKT250-16PBF THYRISTOR MODULE, 250A, 1600V
Step5Bar-code shipping tag
VS-VSKT250-16PBF
    Select All
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    3V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    8500A 8900A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    200mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    500mA
  • Isolation Voltage
    3.5kV
  • Structure
    Series Connection - SCR/Diode
  • Number of SCRs, Diodes
    1 SCR, 1 Diode
  • Width
    115mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Package / Case
    MAGN-A-PAK
  • Number of Pins
    7
  • Weight
    499.858792g
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2007
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Current Rating
    250A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    KT250
  • Output Current
    555A
  • Circuit Type
    SCR
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.6kV
  • RMS Current (Irms)
    555A
  • Hold Current
    500mA