  • VS-VSKT430-16PBF
VS-VSKT430-16PBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-VSKT430-16PBF
HK JDW NO:
884-VS-VSKT430-16PBF
Package:
SUPER MAGN-A-PAK
Datasheet:
VS-VSKT430-16PBF
Description:
SCR DBL HISCR 1600V 430A MAGNAPA
Step5Bar-code shipping tag
VS-VSKT430-16PBF
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Package / Case
    SUPER MAGN-A-PAK
  • Number of Pins
    7
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Part Status
    Obsolete
    EAR99
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    430A
  • Circuit Type
    Thyristors
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.6kV
  • RMS Current (Irms)
    675A
  • Hold Current
    500mA
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    3V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    15700A 16400A
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    500mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    675A