  • VS-VSKV250-12PBF
VS-VSKV250-12PBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-VSKV250-12PBF
HK JDW NO:
884-VS-VSKV250-12PBF
Package:
MAGN-A-PAK
Datasheet:
VS-VSKV250-12PBF
Description:
MODULE THYRISTOR 250A MAGN-A-PAK
Step5Bar-code shipping tag
VS-VSKV250-12PBF
  • Current Rating
    250A
  • Circuit Type
    SCR
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.2kV
  • RMS Current (Irms)
    555A
  • Hold Current
    500mA
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    3V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    8500A 8900A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    200mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    500mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    555A
  • Structure
    Common Anode - All SCRs
  • Number of SCRs, Diodes
    2 SCRs
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Package / Case
    MAGN-A-PAK
  • Number of Pins
    7
  • Operating Temperature
    -40°C~130°C TJ