  • VSKH250-14
VSKH250-14
advertisement
Manufacturer No:
VSKH250-14
HK JDW NO:
884-VSKH250-14
Description:
SCR DBL LOSCR 1400V 250A MAGNAPK
Step5Bar-code shipping tag
VSKH250-14
  • Published
    2009
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Current Rating
    250A
  • Base Part Number
    KH250
  • Circuit Type
    Diodes
  • RMS Current (Irms)
    555A
  • Hold Current
    500mA
  • Voltage - Off State
    1.4kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    3V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    8500A 8900A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    200mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    500mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    555A
  • Structure
    Series Connection - SCR/Diode
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    250A