  • VSKLF180-12HK
VSKLF180-12HK
advertisement
Manufacturer No:
VSKLF180-12HK
HK JDW NO:
884-VSKLF180-12HK
Datasheet:
VSKLF180-12HK
Description:
SCR DBL HISCR 1200V 180A MAGNPAK
Step5Bar-code shipping tag
VSKLF180-12HK
    3-MAGN-A-PAK™
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Published
    2009
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Current Rating
    180A
  • Circuit Type
    SCR
  • RMS Current (Irms)
    400A
  • Hold Current
    600mA
  • Voltage - Off State
    1.2kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    3V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    7130A 7470A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    200mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    600mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    400A
  • Structure
    Series Connection - SCR/Diode
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    180A