  • VUB145-16NOXT
VUB145-16NOXT
advertisement
Manufacturer No:
VUB145-16NOXT
HK JDW NO:
401-VUB145-16NOXT
Package:
E2
Datasheet:
VUB145-16NOXT
Step5Bar-code shipping tag
VUB145-16NOXT
  • Published
    2013
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    22
  • HTS Code
  • Subcategory
    Bridge Rectifier Diodes
  • Technology
    Standard
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X22
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    6
  • Configuration
    BRIDGE, 6 ELEMENTS WITH BUILT-IN IGBT AND THERMISTOR
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 1600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    168V @ 150A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Output Current-Max
    145A
  • Current - Average Rectified (Io)
    150A
  • Number of Phases
    3
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    1100A
  • Voltage - Peak Reverse (Max)
    1.6kV
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    E2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ