  • VUC25-12GO2
VUC25-12GO2
advertisement
Manufacturer No:
VUC25-12GO2
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-VUC25-12GO2
Package:
KAMM
Datasheet:
VUC25-12GO2
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VUC25-12GO2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    KAMM
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Technology
    Standard
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    VUC
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Diode Type
    Three Phase
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5mA @ 1200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    2.2V @ 55A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    300μA
  • Max Surge Current
    330A
  • Forward Voltage
    2.2V
  • Average Rectified Current
    25A
  • Peak Reverse Current
    300μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.2kV
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    330A
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Height
    10mm
  • Length
    63mm
  • Width
    31.6mm