  • VUO120-12NO2T
VUO120-12NO2T
advertisement
Manufacturer No:
VUO120-12NO2T
Manufacturer:
IXYS
HK JDW NO:
415-VUO120-12NO2T
Package:
V2-PAK
Datasheet:
VUO120-12NO2T
Description:
Three Phase Bridge Rectifier Standard Chassis Mount -40°C~150°C TJ 100μA @ 1200V 1.59V @ 150A 10-Termination 3-Phase V2-PAK Bulk
Step5Bar-code shipping tag
VUO120-12NO2T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    V2-PAK
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Subcategory
    Bridge Rectifier Diodes
  • Technology
    Standard
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X10
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    6
  • Configuration
    BRIDGE, 6 ELEMENTS WITH BUILT-IN THERMISTOR
  • Diode Type
    Three Phase
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 1200V
  • Power Dissipation
    205W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.59V @ 150A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    2mA
  • Max Surge Current
    1.1kA
  • Output Current-Max
    188A
  • Current - Average Rectified (Io)
    180A
  • Number of Phases
    3
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    1100A
  • Voltage - Peak Reverse (Max)
    1.2kV
  • Height
    13mm
  • Length
    93mm
  • Width
    40.4mm