  • VUO18-14DT8
VUO18-14DT8
advertisement
Manufacturer No:
VUO18-14DT8
HK JDW NO:
401-VUO18-14DT8
Package:
5-Square, FO-B
Datasheet:
VUO18-14DT8
Step5Bar-code shipping tag
VUO18-14DT8
  • Mounting Type
    QC Terminal
  • Package / Case
    5-Square, FO-B
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2007
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    5
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Terminal Form
    SOLDER LUG
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    300μA @ 1400V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.85V @ 55A
  • Max Surge Current
    330A
  • Forward Voltage
    1.85V
  • Average Rectified Current
    18A
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    330A
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    300A
  • Voltage - Peak Reverse (Max)
    1.4kV
  • Height
    10mm
  • Length
    28.5mm
  • Width
    28.5mm