  • VUO36-14NO8
VUO36-14NO8
advertisement
Manufacturer No:
VUO36-14NO8
HK JDW NO:
401-VUO36-14NO8
Package:
5-Square, FO-B
Datasheet:
VUO36-14NO8
Step5Bar-code shipping tag
VUO36-14NO8
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    QC Terminal
  • Package / Case
    5-Square, FO-B
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Terminal Form
    SOLDER LUG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    VUO36
  • Number of Elements
    1
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    40μA @ 1400V
  • Power Dissipation
    17W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.04V @ 15A
  • Max Reverse Leakage Current
    1.5mA
  • Max Surge Current
    550A
  • Forward Voltage
    1.7V
  • Average Rectified Current
    27A
  • Number of Phases
    3
  • Peak Reverse Current
    300μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.4kV
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    600A
  • Height
    10mm
  • Length
    28.5mm
  • Width
    28.5mm