  • VVZB120-12IO1
VVZB120-12IO1
advertisement
Manufacturer No:
VVZB120-12IO1
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
415-VVZB120-12IO1
Package:
V2-PAK
Datasheet:
Description:
Three Phase Half Controlled Rectifier Bridge 11-Pin
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VVZB120-12IO1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    V2-PAK
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    13
  • HTS Code
  • Subcategory
    Silicon Controlled Rectifiers
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Base Part Number
    VVZB
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-P13
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    3
  • Configuration
    3 PHASE BRIDGE, HALF-CONTROLLED WITH BUILT-IN IGBT AND THERMISTER
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Hold Current
    200mA
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Off State
    1.2kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.5V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    750A @ 50MHz
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    100mA
  • On-State Current-Max
    120000A
  • Structure
    Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes - IGBT with Diode
  • Repetitive Peak Off-state Voltage
    1200V
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    120A
  • Non-Repetitive Pk On-state Cur
    750 A
  • Repetitive Peak Reverse Voltage
    1200V
  • Number of SCRs, Diodes
    3 SCRs, 3 Diodes
  • RMS On-state Current-Max
    77A