  • VY1152M41Y5UG63V0
VY1152M41Y5UG63V0
advertisement
Manufacturer No:
VY1152M41Y5UG63V0
HK JDW NO:
886-VY1152M41Y5UG63V0
Datasheet:
VY1152M41Y5UG63V0
Description:
VY1 1500pF 760VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5U E 0.413Dia 10.50mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
VY1152M41Y5UG63V0
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
    VY1
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.413Dia 10.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Y5U E
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    Safety
  • Voltage - Rated
    760VAC
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 500
  • HTS Code
  • Capacitance
    1500pF
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Depth
    5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Dielectric
    Y5U
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    Y5U
  • Multilayer
    No
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    4120
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    250V
  • Height Seated (Max)
    0.531 13.50mm