  • VY2100K29U2JS6UV0
VY2100K29U2JS6UV0
advertisement
Manufacturer No:
VY2100K29U2JS6UV0
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-VY2100K29U2JS6UV0
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
VY2100K29U2JS6UV0
Purchasing and Inquiry
VY2100K29U2JS6UV0 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.295Dia 7.50mm.Ceramic capacitor also has a RATED AC VOLTAGE (V): 2600 characteristic.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with U2J being the highest temperature coefficient.There is no pitch on capacitors. The pitch on capacitors is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
VY2100K29U2JS6UV0 Features
a size/dimension of 0.295Dia 7.50mm
with U2J being the highest temperature coefficient
VY2100K29U2JS6UV0 Applications
There are a lot of Vishay BC Components VY2100K29U2JS6UV0 applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
VY2100K29U2JS6UV0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    VY2
  • Size / Dimension
    0.295Dia 7.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    U2J
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Safety
  • Voltage - Rated
    440VAC
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 2600
  • HTS Code
  • Capacitance
    10pF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    U2J
  • Multilayer
    No
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.453 11.50mm