  • VY2102M29Y5US6TK7
VY2102M29Y5US6TK7
advertisement
Manufacturer No:
VY2102M29Y5US6TK7
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-VY2102M29Y5US6TK7
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
VY2102M29Y5US6TK7
Purchasing and Inquiry
VY2102M29Y5US6TK7 Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.295Dia 7.50mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -40°C for stable operation.The temperature coefficient of resistance is generally defined as?the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is Y5U E.There is no lead pitch on capacitors, and it is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
VY2102M29Y5US6TK7 Features
a size/dimension of 0.295Dia 7.50mm
with Y5U E being the highest temperature coefficient
VY2102M29Y5US6TK7 Applications
There are a lot of Vishay BC Components VY2102M29Y5US6TK7 applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
VY2102M29Y5US6TK7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    VY2
  • Size / Dimension
    0.295Dia 7.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    Y5U E
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    Safety
  • Voltage - Rated
    440VAC
  • Capacitance
    1000pF
  • Depth
    5mm
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Dielectric
    Y5U
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm