  • VY2102M29Y5US6TV7
VY2102M29Y5US6TV7
advertisement
Manufacturer No:
VY2102M29Y5US6TV7
HK JDW NO:
886-VY2102M29Y5US6TV7
Datasheet:
VY2102M29Y5US6TV7
Purchasing and Inquiry
VY2102M29Y5US6TV7 Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.295Dia 7.50mm.Ceramic capacitor also has a RATED AC VOLTAGE (V): 2600 characteristic.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.An unbalanced capacitor has a pitch of 1 (the distance between adjacent threads).
VY2102M29Y5US6TV7 Features
a size/dimension of 0.295Dia 7.50mm
with Y5U E being the highest temperature coefficient
VY2102M29Y5US6TV7 Applications
There are a lot of Vishay BC Components VY2102M29Y5US6TV7 applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
VY2102M29Y5US6TV7
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.295Dia 7.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Y5U E
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Ceramic
  • Voltage - Rated
    440VAC
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 2600
  • HTS Code
  • Capacitance
    1000pF
  • Packing Method
    TR, 14 INCH
  • Depth
    5mm
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Dielectric
    Y5U
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Temperature Characteristics Code
    Y5U
  • Multilayer
    No
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    300V
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Diameter
    7.5mm
  • Height
    10.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.453 11.50mm