  • VY2472M49Y5US6TV0
VY2472M49Y5US6TV0
advertisement
Manufacturer No:
VY2472M49Y5US6TV0
HK JDW NO:
886-VY2472M49Y5US6TV0
Datasheet:
VY2472M49Y5US6TV0
Purchasing and Inquiry
VY2472M49Y5US6TV0 Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.492Dia 12.50mm.This ceramic capacitor also features a RATED AC VOLTAGE (V): 2600.The temperature coefficient of resistance is generally defined as?the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is Y5U E.There is no pitch on capacitors. The pitch on capacitors is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
VY2472M49Y5US6TV0 Features
a size/dimension of 0.492Dia 12.50mm
with Y5U E being the highest temperature coefficient
VY2472M49Y5US6TV0 Applications
There are a lot of Vishay BC Components VY2472M49Y5US6TV0 applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
VY2472M49Y5US6TV0
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Y5U E
  • Composition
    Ceramic
  • Voltage - Rated
    440VAC
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 2600
  • HTS Code
  • Capacitance
    4700pF
  • Packing Method
    TR, 14 INCH
  • Depth
    5mm
  • Lead Pitch
    10mm
  • Dielectric
    Y5U
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    Y5U
  • Multilayer
    No
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.650 16.50mm