  • VY2680K29Y5SS63V0
VY2680K29Y5SS63V0
advertisement
Manufacturer No:
VY2680K29Y5SS63V0
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-VY2680K29Y5SS63V0
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
VY2680K29Y5SS63V0
Description:
VY2 68pF 440VAC Ceramic Capacitor ±10% Y5S 0.295Dia 7.50mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
VY2680K29Y5SS63V0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    VY2
  • Size / Dimension
    0.295Dia 7.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    Y5S
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    Safety
  • Voltage - Rated
    440VAC
  • Capacitance
    68pF
  • Voltage - Rated DC
    330V
  • Depth
    5mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Dielectric
    Y5S
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.453 11.50mm