  • W0944WC150
W0944WC150
advertisement
Manufacturer No:
W0944WC150
Manufacturer:
IXYS
HK JDW NO:
415-W0944WC150
Package:
DO-200AB, B-PUK
Datasheet:
Description:
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.45V @ 1930A -40°C~190°C 15mA @ 1500V Bulk DO-200AB, B-PUK Chassis Mount
Quantity:
In Stock : 16939
Step5Bar-code shipping tag
W0944WC150
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    DO-200AB, B-PUK
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    W1
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    190°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    15mA @ 1500V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.45V @ 1930A
  • Forward Current
    945A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~190°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1500V
  • Current - Average Rectified (Io)
    944A
  • Peak Reverse Current
    15mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.5kV
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    9kA
  • Diameter
    42mm
  • Height
    14.4mm