  • W1A2YC103MAT2A
W1A2YC103MAT2A
advertisement
Manufacturer No:
W1A2YC103MAT2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-W1A2YC103MAT2A
Package:
0504 (1410 Metric)
Purchasing and Inquiry
W1A2YC103MAT2A Overview
Sitting at 0.026 0.66mm height reaches the maximum height.0.054Lx0.039W 1.37mmx1.00mm is the size/dimension of the object.The temperature coefficient of this substance is X7R.A 0504 (1410 Metric) case contains the product.There is no terminal pitch on this part.This electrical part operates from a voltage - Rated DC of 16V.
W1A2YC103MAT2A Features
the maximal height is 0.026 0.66mm
with the size / dimension of 0.054Lx0.039W 1.37mmx1.00mm
A temperature coefficient of X7R
a 640μm terminal pitch
W1A2YC103MAT2A Applications
There are a lot of AVX Corporation W1A2YC103MAT2A applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
W1A2YC103MAT2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0504 (1410 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    IPC
  • Size / Dimension
    0.054Lx0.039W 1.37mmx1.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Number of Functions
    2
  • Terminal Pitch
    640μm
  • Depth
    1.37mm
  • Capacitor Type
    ARRAY/NETWORK CAPACITOR
  • Number of Elements
    1
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Voltage
    16V
  • Circuit Type
    Isolated
  • Number of Capacitors
    2
  • Height
    660μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.66mm
  • Width
    1mm