  • W2D300-CP02-31
W2D300-CP02-31
advertisement
Manufacturer No:
W2D300-CP02-31
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
HK JDW NO:
241-W2D300-CP02-31
Package:
Datasheet:
W2D300-CP02-31
Description:
FAN AXIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
W2D300-CP02-31
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Power (Watts)
    300W
  • Voltage - Rated
    230/400VAC
  • Current Rating (Amps)
    0.480/0.840A
  • Ingress Protection
    IP44
  • Approval Agency
    CCC, CE, EAC
  • RPM
    2750 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial, 3 Phase
  • Air Flow
    1301.7 CFM (36.45m3/min)
  • Static Pressure
    0.502 in H2O (125.0 Pa)
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Material - Frame
    Steel
  • Operating Temperature
    -13~104°F -25°C~40°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    W2D300
  • Size / Dimension
    Round - 397mm Dia