  • W2F43A4708AT1A
W2F43A4708AT1A
advertisement
Manufacturer No:
W2F43A4708AT1A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-W2F43A4708AT1A
Package:
0805
Purchasing and Inquiry
W2F43A4708AT1A Overview
This chip has a voltage rating of 25V volts.There is no temperature coefficient for it.There is a case 0805 that contains the product.In this part, the terminal pitch is 500μm.This electrical part operates from a voltage - Rated DC of 25V.
W2F43A4708AT1A Features
a voltage rating of 25V volts
A temperature coefficient of 30 ppm/°C
a 500μm terminal pitch
W2F43A4708AT1A Applications
There are a lot of AVX Corporation W2F43A4708AT1A applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
W2F43A4708AT1A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805
  • Number of Pins
    8
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Tolerance
    50%
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    30 ppm/°C
  • Resistance
    3Ohm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    47pF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Terminal Pitch
    500μm
  • Current Rating
    300mA
  • Case Code (Metric)
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Number of Elements
    4
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Voltage
    25V
  • Current - Output
    50mA
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    3Ohm
  • Number of Capacitors
    4
  • Height
    1.27mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.2mm