  • W3A4YC104K4T2A
W3A4YC104K4T2A
advertisement
Manufacturer No:
W3A4YC104K4T2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-W3A4YC104K4T2A
Package:
0612 (1632 Metric)
Purchasing and Inquiry
W3A4YC104K4T2A Overview
It reaches a maximum height of 0.053 1.35mm when seated.In this case, the size/dimension is 0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm.It has a temperature coefficient of X7R.There are no cases included with the product.A 760μm terminal pitch is used for this part.Normally, this electrical part will operate at a voltage of 16V volts DC.
W3A4YC104K4T2A Features
the maximal height is 0.053 1.35mm
with the size / dimension of 0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm
A temperature coefficient of X7R
a 760μm terminal pitch
W3A4YC104K4T2A Applications
There are a lot of AVX Corporation W3A4YC104K4T2A applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
W3A4YC104K4T2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0612 (1632 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2012
  • Series
    IPC
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Number of Functions
    4
  • Terminal Pitch
    760μm
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
    1632
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    ARRAY/NETWORK CAPACITOR
  • Number of Elements
    1
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Circuit Type
    Isolated
  • Number of Capacitors
    4
  • Height
    1.35mm
  • Height Seated (Max)
    0.053 1.35mm
  • Width
    1.6mm