  • W6262ZC240
W6262ZC240
advertisement
Manufacturer No:
W6262ZC240
Manufacturer:
IXYS
HK JDW NO:
415-W6262ZC240
Package:
DO-200AE
Datasheet:
Description:
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.18V @ 6800A -40°C~175°C 150mA @ 2400V Bulk DO-200AE Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
W6262ZC240
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    DO-200AE
  • Supplier Device Package
    W7
  • Packaging
    Bulk
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    150mA @ 2400V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.18V @ 6800A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~175°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    2400V
  • Current - Average Rectified (Io)
    6262A