  • W65C816S6PG-14
W65C816S6PG-14
advertisement
Manufacturer No:
W65C816S6PG-14
Manufacturer:
Western Digital
HK JDW NO:
4849-W65C816S6PG-14
Package:
PDIP
Datasheet:
Description:
8-bit Microprocessor 5V PDIP
Purchasing and Inquiry
W65C816S6PG-14 Overview
The microprocessor is conveniently packaged in PDIP, making it easy to ship internationally. I would rate this as a MICROPROCESSOR for the uPs/uCs/Peripheral ICs type. There are 40 terminations totally. Using a 5V voltage supply, the microprocessor should turn on and run. There are 8 bits in its architecture. To transfer data, there is a bandwidth of 16b. Temperatures above 85°C should not be used with the microprocessor. Embedded microprocessor bodies are injected with 40 pins. It is expected that the CPU will reach a top frequency of 14MHz. From 5V onwards, the CPU microprocessor can operate. This embedded microprocessor includes additional features such as: ADDRESSABLE REGISTER (ARA).
W65C816S6PG-14 Features
8-Bit Structure
16b-Bit Data Bus Width
W65C816S6PG-14 Applications
There are a lot of Western Digital W65C816S6PG-14 Microprocessor applications.
  • Robots
  • Light sensing & controlling devices
  • Xbox
  • Fabric
  • Calculators
  • Teletext terminals
  • Oil and gas
  • Smartphones-calling, video calling, texting, email
  • Smoke alarms
Step5Bar-code shipping tag
W65C816S6PG-14
  • Package / Case
    PDIP
  • Surface Mount
    NO
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    40
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    ADDRESSABLE REGISTER (ARA)
  • Technology
    CMOS
  • Supply Voltage
    5V
  • Pin Count
    40
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR
  • Bit Size
    8
  • Frequency (Max)
    14MHz
  • Data Bus Width
    16b
  • Height Seated (Max)
    4.83mm
  • Length
    52.32mm