  • W67-X2Q12-25
W67-X2Q12-25
advertisement
Manufacturer No:
W67-X2Q12-25
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
797-W67-X2Q12-25
Package:
Datasheet:
W67-X2Q12-25
Description:
Circuit Breaker Magnetic Hydraulic 1Pole 25A 277VAC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
W67-X2Q12-25
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    QUICK CONNECT
  • Published
    2007
  • Series
    W6
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Current Rating (Amps)
    25A
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Voltage - Rated AC
    277V
  • Body Length or Diameter
    50.8mm
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Actuator Type
    Toggle
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Environmental Characteristics
    FUNGUS RESISTANT; MOISTURE RESISTANT
  • Number of Poles
    1
  • Breaker Type
    Magnetic (Hydraulic Delay)
  • Rated Current
    25A
  • Circuit Protection Type
    MAGNETIC CIRCUIT BREAKER
  • Blow Characteristic
    STANDARD
  • Rated Breaking Capacity
    2500 A