  • W78L801A24FL
W78L801A24FL
advertisement
Manufacturer No:
W78L801A24FL
HK JDW NO:
576-W78L801A24FL
Package:
44-BQFP
Datasheet:
W78L801A24FL
Description:
4KB 4K x 8 Mask ROM 8051 8-Bit Microcontroller W78 Series 44 Pin 24MHz 44-BQFP
Quantity:
In Stock : 3443
Step5Bar-code shipping tag
W78L801A24FL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-BQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    W78
  • Published
    2006
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    24MHz
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    2/5V
  • Memory Size
    4kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    36
  • Speed
    12 MHz
  • RAM Size
    256 x 8
  • Memory Type
    Mask ROM
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~5.5V
  • Core Processor
    8051
  • Peripherals
    LED, WDT
  • Program Memory Type
    Mask ROM
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    4KB 4K x 8
  • Connectivity
    EBI/EMI
  • Supply Current-Max
    20mA