  • W9725G8KB-18
W9725G8KB-18
advertisement
Manufacturer No:
W9725G8KB-18
Manufacturer:
Winbond Electronics
HK JDW NO:
888-W9725G8KB-18
Package:
60-TFBGA
Datasheet:
W9725G8KB-18
Description:
60 Pin Memory IC 12.5mm mm
Step5Bar-code shipping tag
W9725G8KB-18
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    60-TFBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TC
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2016
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    60
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    AUTO/SELF REFRESH
  • HTS Code
  • Technology
    SDRAM - DDR2
  • Voltage - Supply
    1.7V~1.9V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Pin Count
    60
  • JESD-30 Code
    R-PBGA-B60
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.7V
  • Memory Size
    256Mb 32M x 8
  • Number of Ports
    1
  • Memory Type
    Volatile
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    533MHz
  • Access Time
    350ps
  • Memory Format
    DRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    32MX8
  • Memory Width
    8
  • Write Cycle Time - Word, Page
    15ns
  • Memory Density
    268435456 bit
  • Length
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Width
    8mm