  • WAU16-400
WAU16-400
advertisement
Manufacturer No:
WAU16-400
Manufacturer:
Triad Magnetics
HK JDW NO:
814-WAU16-400
Package:
120
Datasheet:
WAU16-400
Description:
Wall Mount AC Adapters Wall Plug-In, AC 16Vout, 120Vin
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
WAU16-400
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to WAU16-400.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Wall
  • Package / Case
    120
  • Weight
    362.873924g
  • Operating Temperature
    -10°C~40°C
  • Published
    2010
  • Series
    WAU16
  • Size / Dimension
    1.61Lx1.97W x 2.76 H 41.0mmx50.0mmx70.0mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Connector Type
    Plug
  • Max Operating Temperature
    40°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    6W
  • Power Rating
    9W
  • Max Power Dissipation
    6W
  • Frequency
    60Hz
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    cUL, UL
  • Efficiency
    80%
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    400mA
  • Voltage - Output 1
    16V
  • Max Voltage Rating (AC)
    120V
  • Current - Output (Max)
    400mA
  • Voltage - Input
    120VAC
  • Output Current
    400mA
  • Input Type
    Fixed Blade
  • Output Power
    6.4W
  • Voltage - Output
    16VAC
  • Current - Output 1
    400mA
  • Max Output Power
    9W
  • Form
    Wall Mount
  • Region Utilized
    North America
  • Cord Length
    72 1.83m
  • Input Connector
    NEMA 1-15P
  • Output Connector
    Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
  • Nominal Output Voltage
    16V
  • No Load Power Consumption
    500mW Max
  • Height
    70.104mm
  • Length
    40.894mm
  • Width
    50.038mm