  • WBR25-25A
WBR25-25A
advertisement
Manufacturer No:
WBR25-25A
HK JDW NO:
192-WBR25-25A
Package:
Axial, Can
Datasheet:
WBR25-25A
Description:
WBR 25μF Capacitor -10% +150% Bulk Through Hole 31mA 0.280Diax0.570L 7.11mmx14.49mm -40°C~85°C Polar Axial, Can
Quantity:
In Stock : 376
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
WBR25-25A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    WBR
  • Size / Dimension
    0.280Diax0.570L 7.11mmx14.49mm
  • Tolerance
    -10% +150%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    25μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    19Ohm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    10μA
  • Ripple Current
    31mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    31mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    35.65mA @ 100kHz
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    7.11mm
  • Height
    14.478mm