  • WFH230L5R0KE
WFH230L5R0KE
advertisement
Manufacturer No:
WFH230L5R0KE
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-WFH230L5R0KE
Package:
Radial, Rectangular Case
Datasheet:
WFH230L5R0KE
Description:
RES CHAS MNT 5 OHM 10% 230W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
WFH230L5R0KE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Rectangular Case
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    LUG
  • Mounting Feature
    Flanges
  • Number of Pins
    2
  • Housing Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~220°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    WFH
  • Size / Dimension
    8.268Lx2.008W 210.00mmx51.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Lug
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    5Ohm
  • Composition
    Wirewound
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    230W
  • Voltage - Rated DC
    1.2kV
  • Max Power Dissipation
    230W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Depth
    51mm
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Voltage - Rated AC
    34V
  • Lead Style
    Solder Lugs
  • Lead/Base Style
    Solder
  • Coating, Housing Type
    Aluminum
  • Height
    12.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.496 12.60mm