  • WHB750FET
WHB750FET
advertisement
Manufacturer No:
WHB750FET
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-WHB750FET
Package:
Axial
Datasheet:
WHB750FET
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 750Ohm, Wirewound,
Quantity:
In Stock : 825
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
WHB750FET
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    WH
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.130Diax0.276L 3.30mmx7.00mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±20ppm/°C
  • Resistance
    750Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Composition
    Wirewound
  • Additional Feature
    PRECISION
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    1W
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Packing Method
    TR, 11 INCH
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Epoxy Molded
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Diameter
    3.3mm