  • WHC150FE
WHC150FE
advertisement
Manufacturer No:
WHC150FE
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-WHC150FE
Package:
Axial
Datasheet:
WHC150FE
Description:
Quantity:
In Stock : 111
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
WHC150FE
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to WHC150FE .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    WH
  • Size / Dimension
    0.180Diax0.449L 4.57mmx11.40mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±20ppm/°C
  • Resistance
    150Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Composition
    Wirewound
  • Additional Feature
    PRECISION
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    2W
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Epoxy Molded
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Lead Diameter
    0.8 mm