  • WKO101MCPCF0KR
WKO101MCPCF0KR
advertisement
Manufacturer No:
WKO101MCPCF0KR
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-WKO101MCPCF0KR
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
WKO101MCPCF0KR
Purchasing and Inquiry
WKO101MCPCF0KR Overview
Ceramic capacitor is 0.315Dia 8.00mm in size/dimension for this device.The ceramic capacitor is also characterized by a RATED AC VOLTAGE: 300V.The component operates at its rated (AC) voltage (URac) always.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is Y5S.A voltage of 15kV can be used for operation.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 7.5mm.
WKO101MCPCF0KR Features
a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm
has rated (AC) voltage of 440V
with Y5S being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 15kV
WKO101MCPCF0KR Applications
There are a lot of Vishay BC Components WKO101MCPCF0KR applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
WKO101MCPCF0KR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    WKO
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Y5S
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    Safety
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE: 300V
  • HTS Code
  • Capacitance
    100pF
  • Voltage - Rated DC
    15kV
  • Depth
    5mm
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Temperature Characteristics Code
    K1500
  • Multilayer
    No
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    3220
  • Lead Style
    Straight
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    440V
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm
  • Length
    8mm