  • WKP102MCPSAQKR
WKP102MCPSAQKR
advertisement
Manufacturer No:
WKP102MCPSAQKR
HK JDW NO:
886-WKP102MCPSAQKR
Datasheet:
WKP102MCPSAQKR
Description:
WKP 1000pF 760VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5U E 0.394Dia 10.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
WKP102MCPSAQKR
    Select All
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    X1, Y1
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    Y5U E
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    760VAC
  • Capacitance
    1000pF
  • Depth
    6mm
  • Lead Pitch
    12.4968mm
  • Dielectric
    K4000
  • Lead Spacing
    0.492 12.50mm