  • WMF1S15K-F
WMF1S15K-F
advertisement
Manufacturer No:
WMF1S15K-F
HK JDW NO:
192-WMF1S15K-F
Package:
Axial
Datasheet:
WMF1S15K-F
Description:
CAP FILM 0.015UF 100VDC AXIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
WMF1S15K-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polyester
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    WMF
  • Size / Dimension
    0.244Diax0.563L 6.20mmx14.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 65
  • Capacitance
    0.015μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Voltage - Rated AC
    65V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Life (Hours)
    500 hours
  • Dissipation Factor
    0.75 %
  • Length
    14.3mm