  • WMF2P15K-F
WMF2P15K-F
advertisement
Manufacturer No:
WMF2P15K-F
HK JDW NO:
192-WMF2P15K-F
Package:
Axial
Datasheet:
WMF2P15K-F
Description:
WMF 0.15μF Film Capacitor ±10% Axial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polyester Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
WMF2P15K-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    WMF
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.374Diax0.937L 9.50mmx23.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 125
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.15μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Diameter
    9.5mm
  • Length
    23.8mm