  • WNSC101200WQ
WNSC101200WQ
advertisement
Manufacturer No:
WNSC101200WQ
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
HK JDW NO:
887-WNSC101200WQ
Package:
TO-247-2
Datasheet:
Description:
Silicon Carbide Schottky Diode Rectifier No Recovery Time > 500mA (Io) 1.6V @ 10A 175°C Max 110μA @ 1200V 2-Termination TO-247-2 Through Hole
Quantity:
In Stock : 6
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
WNSC101200WQ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-2
  • Surface Mount
    NO
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Reference Standard
    IEC-60134
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T2
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    No Recovery Time > 500mA (Io)
  • Diode Type
    Silicon Carbide Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    110μA @ 1200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.6V @ 10A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Operating Temperature - Junction
    175°C Max
  • Output Current-Max
    10A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1200V
  • Current - Average Rectified (Io)
    10A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    0ns
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    1200V
  • Capacitance @ Vr, F
    510pF @ 1V 1MHz
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    110A
  • Reverse Current-Max
    200μA
  • Reverse Test Voltage
    1200V