  • WP1533AA/GD14V-W152
WP1533AA/GD14V-W152
advertisement
Manufacturer No:
WP1533AA/GD14V-W152
Manufacturer:
Kingbright
HK JDW NO:
432-WP1533AA/GD14V-W152
Package:
Description:
LED 4.7MM 565NM GRN 6"LD PNL MNT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
WP1533AA/GD14V-W152
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    RADIAL MOUNT
  • Panel Cutout Shape
    Round
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Wire Leads
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    LED
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    BOX/BAG
  • Number of Functions
    1
  • Termination Style
    Wire Leads - 6 (152.40mm)
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Panel Cutout Dimensions
    0.25 (6.35mm)
  • Configuration
    SINGLE
  • Voltage
    14V
  • Viewing Angle
    60°
  • Forward Current
    10.5mA
  • Lens Style
    Round with Domed Top
  • Lens Size
    4.70mm Dia
  • Forward Voltage
    14V
  • Luminous Intensity
    25 mcd
  • Lens Transparency
    Diffused
  • Wavelength - Peak
    565nm
  • Overall Height
    4.9mm