  • WW1FT1R30
WW1FT1R30
advertisement
Manufacturer No:
WW1FT1R30
HK JDW NO:
762-WW1FT1R30
Datasheet:
WW1FT1R30
Description:
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 1.3Ohm, Wirewound,
Step5Bar-code shipping tag
WW1FT1R30
  • Operating Temperature
    -55°C~350°C
  • Size / Dimension
    0.110Diax0.375L 2.79mmx9.53mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    1.3Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Wirewound
  • Additional Feature
    PRECISION
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Welded
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Lead Length
    38.1mm
  • Working Voltage
    500V
  • Lead Diameter
    0.64 mm