  • X1227V8Z-4.5A
X1227V8Z-4.5A
advertisement
Manufacturer No:
X1227V8Z-4.5A
HK JDW NO:
668-X1227V8Z-4.5A
Package:
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X1227V8Z-4.5A
Description:
X1227 Real Time ClocksAlarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
Purchasing and Inquiry
X1227V8Z-4.5A Overview
In package 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), real time clocks is located.Tube is the packaging method.Electrical RTCs such as this have a 4.5V~5.5V supply.It is a Clock/Calendar type electrical real time clock.It should be noted that the real time clock (RTC) is mounted in the way of Surface Mount.Temperatures should be kept at 0°C~70°C at all times for safe operation.Operating with Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer are possible.There are only one family in which RTCs belongs, and that are X1227.This electrical digital time clock has a 1.8V~5.5V supply voltage.
X1227V8Z-4.5A Features
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
X1227V8Z-4.5A Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. X1227V8Z-4.5A Real Time Clocks applications.
  • Electronic metering
  • Hand-Held Devices
  • GPS/Telematics Devices
  • Point-of-Sale Equipment
  • Copier
  • Medicine Dispenser
  • Metering
  • Health Care
  • Medical Equipment
  • Accurate high duration timer
Step5Bar-code shipping tag
X1227V8Z-4.5A
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Feature
    Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Clock/Calendar
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    X1227
  • Interface
    I2C, 2-Wire Serial
  • Time Format
    HH:MM:SS (12/24 hr)
  • Date Format
    YY-MM-DD-dd
  • Current - Timekeeping (Max)
    10μA~20μA @ 2.7V~5V
  • Voltage - Supply, Battery
    1.8V~5.5V