  • X1228S14IZ-2.7
X1228S14IZ-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X1228S14IZ-2.7
HK JDW NO:
391-X1228S14IZ-2.7
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
14 Terminations5V 14 Pin Real Time ClocksTimer or RTC Subcategory0.032MHz
Purchasing and Inquiry
X1228S14IZ-2.7 Overview
SOIC is where you'll find real time clocks.Transmission lines can be terminated with 14 terminations, which means that the RTC module that terminates the line matches its characteristic impedance.This RTC real time clock has a voltage of 5V.A total of 14 pins are equipped with the RTCs.There are such RTCs in Timer or RTC subcategory.A memory of 512B is embedded into the RTC times for storing programs and data.A frequency of 0.032MHz should not be exceeded by real time clocks' output frequency.In this case, the RTC module is mounted in the way of Surface Mount.In order for it to be powered, it requires a power supply of 3/5V.Following an input signal, there are 1 timers that output a signal at a preset time.RTC time is advisable to operate at a temperature above -40°C.Lower than 85°C is the recommended operating temperature.There is no more voltage supply (Vsup) at 5.5V.This electrical real time analog clock has TIMER, REAL TIME CLOCK for uPs/uCs/Peripheral ICs.For normal operation, the supply voltage (Vsup) should be kept above 2.7V.
X1228S14IZ-2.7 Features
SOIC package
14 terminations
14 pin count
3/5V power supplies
X1228S14IZ-2.7 Applications
  • Medical Equipment
  • Medical Devices
  • Network Hubs
  • Mobile telephones
  • Digital voice recorders
  • Power Meters
  • Digital Recording
  • High duration timers
  • Fax/Printer
  • GPS/Telematics Devices
Step5Bar-code shipping tag
X1228S14IZ-2.7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Timer or RTC
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    14
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G14
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Interface
    2-Wire, I2C, Serial
  • Memory Size
    512B
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    TIMER, REAL TIME CLOCK
  • Clock Frequency
    0.032MHz
  • Number of Timers
    1
  • Time Format
    HH:MM:SS (12/24 hr)
  • Date Format
    YY-MM-DD-dd
  • Time-Min
    SECONDS
  • Interrupt Capability
    Y
  • Volatile
    YES
  • Information Access Method
    I2C
  • Height Seated (Max)
    1.7272mm
  • Length
    8.6614mm
  • Width
    3.9116mm