  • X1228V14IZ-2.7A
X1228V14IZ-2.7A
advertisement
Manufacturer No:
X1228V14IZ-2.7A
HK JDW NO:
391-X1228V14IZ-2.7A
Package:
TSSOP
Datasheet:
Description:
14 Terminations5V 14 Pin Real Time ClocksTimer or RTC Subcategory0.032MHz
Purchasing and Inquiry
X1228V14IZ-2.7A Overview
A package named TSSOP contains real time clocks.Bulk is the packaging method.14 terminations result in transmission lines having the characteristic impedance of a RTC module terminating them.This RTC real time clock has a voltage supply of 5V which is provided to it.Due to its 14 pins, it has the necessary features.Timer or RTC includes this component as part of its contents.A total of 512B of memory is available for storing data and programs on the real time analog clocks.There should be no more than a 0.032MHz frequency at real time clocks' output.A Surface Mount mounting type is assigned to the RTC module.A total of 3/5V power supplies are required to operate it.In this system, there are 1 timers, which are real time clocks that output a signal at a preset time after an input signal is received.Temperatures higher than -40°C should be used.Lower than 85°C should be the operating temperature.5.5V is the maximum supply voltage (Vsup).A TIMER, REAL TIME CLOCK is the type of uPs, uCs, and peripheral ICs found in this electrical real time analog clock.For normal operation, Vsup must be above 2.7V.
X1228V14IZ-2.7A Features
TSSOP package
14 terminations
14 pin count
3/5V power supplies
X1228V14IZ-2.7A Applications
  • Hand-Held Devices
  • Printers
  • High duration timers
  • Medicine Dispenser
  • Portable Instruments
  • Copier
  • Point-of-Sale Equipment
  • Electronic metering
  • Network powered devices
  • Elapsed time counter
Step5Bar-code shipping tag
X1228V14IZ-2.7A
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Timer or RTC
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    14
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G14
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Interface
    2-Wire, I2C, Serial
  • Memory Size
    512B
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    TIMER, REAL TIME CLOCK
  • Clock Frequency
    0.032MHz
  • Number of Timers
    1
    YY-MM-DD-dd
  • Time-Min
    SECONDS
  • Interrupt Capability
    Y
  • Volatile
    YES
  • Information Access Method
    I2C
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm