  • X1288S16-2.7AT1
X1288S16-2.7AT1
advertisement
Manufacturer No:
X1288S16-2.7AT1
HK JDW NO:
391-X1288S16-2.7AT1
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
16 Terminations5V 16 Pin Real Time ClocksTimer or RTC Subcategory0.032MHz
Purchasing and Inquiry
X1288S16-2.7AT1 Overview
A package named SOIC contains real time clocks.A transmission line can have a 16 termination by terminating it with a RTC module whose characteristic impedance matches the line's.This RTC real time clock is powered by 5V volts.The reason for this is that, due to the fact that it has 16 pins, it has the necessary features.A component such as this is included in the contents of Timer or RTC.In the RTC times you will find a memory of 31.3kB which is available for your programs and data storage.A maximum output frequency of 0.032MHz should be maintained by the real time analog clock.Mounting type Surface Mount is chosen for the RTC module.There are 3/5V power supplies attached to it.1 timers are used in this system. They output a signal after an input signal is received at a predetermined time.Ideally, the operating temperature should be higher than 0°C.Lower than 70°C is the recommended operating temperature.There is a maximum supply voltage (Vsup) of 5.5V.In this electrical real time analog clock, there is a uPs/uCs/Peripheral ICs type of TIMER, REAL TIME CLOCK.In order to operate normally, Vsup must remain above 2.7V.
X1288S16-2.7AT1 Features
SOIC package
16 terminations
16 pin count
3/5V power supplies
X1288S16-2.7AT1 Applications
  • White goods
  • POS Terminal
  • Thermostat
  • Accurate high duration timer
  • Point-of-Sale Equipment
  • Mobile telephones
  • Digital cameras
  • Hand-Held Devices
  • Network Appliance
  • Mobile equipment
Step5Bar-code shipping tag
X1288S16-2.7AT1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Timer or RTC
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    16
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G16
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Interface
    2-Wire, I2C, Serial
  • Memory Size
    31.3kB
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    TIMER, REAL TIME CLOCK
  • Clock Frequency
    0.032MHz
  • Number of Timers
    1
  • Time Format
    HH:MM:SS:hh (12/24 hr)
  • Date Format
    YY-MM-DD-dd
  • Time-Min
    1/100SECOND
  • Interrupt Capability
    Y
  • Volatile
    YES
  • Information Access Method
    I2C
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Length
    10.3mm
  • Width
    7.5mm