  • X1288S16-2.7T1
X1288S16-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X1288S16-2.7T1
Manufacturer:
Intersil Corporation
HK JDW NO:
391-X1288S16-2.7T1
Package:
Datasheet:
Description:
5V 16 Pin Real Time ClocksTimer or RTC Subcategory0.032MHz
Purchasing and Inquiry
X1288S16-2.7T1 Overview
Its supply voltage is 5V.It is equipped with the necessary features since it has 16 pins.RTCs in the Timer or RTC subcategory are available.Real time clocks' output frequency should not exceed 0.032MHz.A total of 3/5V power supplies are required to operate it.An input signal is received by 1 timers, which output a signal after a preset time.5.5V is the maximum supply voltage (Vsup).This electrical real time analog clock has the TIMER, REAL TIME CLOCK type of uPs/uCs/Peripheral ICs.Normal operation requires a supply voltage (Vsup) above 2.7V.Temperatures should be kept below 70°C.
X1288S16-2.7T1 Features
16 pin count
3/5V power supplies
X1288S16-2.7T1 Applications
There are a lot of Intersil Corporation X1288S16-2.7T1 Real Time Clocks applications.
  • Industrial
  • Copy machines
  • Embedded Time Stamping
  • Network Hubs
  • Battery powered products
  • Telecommunications
  • Routers
  • Portable Instruments
  • Electronic metering
  • Elapsed time counter
Step5Bar-code shipping tag
X1288S16-2.7T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Terminals
    16
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Timer or RTC
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    16
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G16
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    TIMER, REAL TIME CLOCK
  • Clock Frequency
    0.032MHz
  • Number of Timers
    1
  • Time-Min
    1/100SECOND
  • Interrupt Capability
    Y
  • Volatile
    YES
  • Information Access Method
    I2C
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Length
    10.3mm
  • Width
    7.5mm