  • X1288V14I-2.7AT1
X1288V14I-2.7AT1
advertisement
Manufacturer No:
X1288V14I-2.7AT1
HK JDW NO:
668-X1288V14I-2.7AT1
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X1288V14I-2.7AT1
Description:
X1288 Real Time ClocksAlarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
Purchasing and Inquiry
X1288V14I-2.7AT1 Overview
In package 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), real time clocks can be found.Tape & Reel (TR) is the way in which time clock is packaged.It is important to keep in mind that the supply voltage of this electrical RTC is 2.7V~5.5V.The type of this electrical real time clock is Clock/Calendar.This electronic component has been mounted in the way of Surface Mount.-40°C~85°C should be the operating temperature.When operating, electronic time clocks would be possible to ensure that the value Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer are maintained.X1288 are RTC s family.A crucial thing to remember is that this electrical digital time clock has a supply voltage of 1.8V~5.5V.
X1288V14I-2.7AT1 Features
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
X1288V14I-2.7AT1 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. X1288V14I-2.7AT1 Real Time Clocks applications.
  • White goods
  • Battery backed up systems
  • Elapsed time counter
  • POS Terminal
  • Hand-Held Devices
  • Telecommunications
  • Point-of-Sale Equipment
  • Wearables, Portables
  • Medical Devices
  • Medical Equipment
Step5Bar-code shipping tag
X1288V14I-2.7AT1
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Feature
    Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Clock/Calendar
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X1288
  • Interface
    I2C, 2-Wire Serial
    YY-MM-DD-dd
  • Current - Timekeeping (Max)
    10μA~20μA @ 2.7V~5V
  • Voltage - Supply, Battery
    1.8V~5.5V