  • X1288V14I-4.5A
X1288V14I-4.5A
advertisement
Manufacturer No:
X1288V14I-4.5A
HK JDW NO:
391-X1288V14I-4.5A
Package:
TSSOP
Datasheet:
Description:
14 Terminations5V 14 Pin Real Time ClocksTimer or RTC Subcategory0.032MHz
Purchasing and Inquiry
X1288V14I-4.5A Overview
Real time clocks is embedded in the TSSOP package.Basically, time clock is packaged in a way that is equivalent to Bulk.Transmission lines with 14 terminations have the characteristic impedance of the RTC module terminating them.This RTC real time clock has a voltage of 5V.There are 14 pins on it.Under the Timer or RTC subcategory, the RTCs belongs.The RTC times have a memory size of 31.3kB that is available for storing data and programs.Real time clocks' output frequency should not exceed 0.032MHz.There is a type of mounting for this RTC module: Surface Mount.It operates from 5V power supplies.Upon receiving an input signal, 1 timers output a signal at a preset time.Temperatures higher than -40°C should be used.RTC time is recommended that the operating temperature is lower than 85°C.When Vsup reaches 5.5V, the maximum supply voltage is reached.This electrical real time analog clock has the TIMER, REAL TIME CLOCK type of uPs/uCs/Peripheral ICs.Vsup (supply voltage) should remain above 4.5V.
X1288V14I-4.5A Features
TSSOP package
14 terminations
14 pin count
5V power supplies
X1288V14I-4.5A Applications
  • Server
  • Security Systems
  • Power Meters
  • Digital still camera
  • Modem
  • GPS/Telematics Devices
  • Point-of-Sale Equipment
  • Embedded Time Stamping
  • Mobile equipment
  • Routers
Step5Bar-code shipping tag
X1288V14I-4.5A
  • Package / Case
    TSSOP
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Timer or RTC
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Pin Count
    14
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G14
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Interface
    2-Wire, I2C, Serial
  • Memory Size
    31.3kB
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    TIMER, REAL TIME CLOCK
  • Clock Frequency
    0.032MHz
  • Number of Timers
    1
  • Time Format
    HH:MM:SS:hh (12/24 hr)
  • Date Format
    YY-MM-DD-dd
  • Time-Min
    1/100SECOND
  • Interrupt Capability
    Y
  • Volatile
    YES
  • Information Access Method
    I2C
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm