  • X1288V14I-4.5A
X1288V14I-4.5A
advertisement
Manufacturer No:
X1288V14I-4.5A
HK JDW NO:
668-X1288V14I-4.5A
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X1288V14I-4.5A
Description:
X1288 Real Time ClocksAlarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
Purchasing and Inquiry
X1288V14I-4.5A Overview
A package named 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) contains real time clocks.Tube is the way in which time clock is packaged.This electrical RTC is powered by a voltage that is 4.5V~5.5V at the time of installation.Clock/Calendar is the type of electrical real time clock that is being used.Surface Mount is the way to mount this real time clock (RTC).There should be a temperature of -40°C~85°C during the operation.There is a way to make sure that Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer is maintained when operating if desired.As a member of the X1288 family, RTCs belongs to them.A voltage of 1.8V~5.5V is required for the supply of this electrical digital time clock.
X1288V14I-4.5A Features
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
X1288V14I-4.5A Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. X1288V14I-4.5A Real Time Clocks applications.
  • Thermostat
  • Modem
  • Network powered devices
  • Electronic metering
  • Portable instruments
  • Telecommunications
  • Hand-Held Devices
  • Accurate high duration timer
  • High duration timers
  • Daily alarms
Step5Bar-code shipping tag
X1288V14I-4.5A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Feature
    Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Clock/Calendar
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    X1288
  • Interface
    I2C, 2-Wire Serial
  • Time Format
    HH:MM:SS:hh (12/24 hr)
  • Date Format
    YY-MM-DD-dd
  • Current - Timekeeping (Max)
    10μA~20μA @ 2.7V~5V
  • Voltage - Supply, Battery
    1.8V~5.5V